Historie

Cvičební systém, nyní známý jako Pilates, vyvinul Němec Joseph Hubertus Pilates (1880-1967). Jako dítě trpěl křivicí, chronickým astmatem a dalšími nemocemi, které oslabovaly jeho tělo. S chutí do života hledal cesty ke zlepšení svého zdravotního stavu a k posílení kostí a svalů. Vyzkoušel silový trénink, box, šerm, gymnastiku, plavání, potápění, lyžování... Díky své pevné vůli si vypracoval dokonalou postavu a ve 14 letech stál modelem pro anatomické výukové tabule. Z nemocného chlapce se stal silný mladý muž.

Při své snaze o zdokonalování těla se začal zajímat také o jógu a tai-či. U těchto metod jej zaujal důraz na dýchání, koncentrace a kontrola pohybů myslí. Pomocí svých znalostí napříč sporty vytvořil vlastní cvičební metodu, založenou na precizních a kontrolovaných pohybech, kterou nazýval "contrology".

Když bylo Pilatesovi 30 let, přestěhoval se do Anglie, aby se stal profesionálním boxerem. Na živobytí si vydělával výukou sebeobrany zaměstnanců Scotland Yardu. Po vypuknutí I. světové války byli všichni Němci v Anglii internování na ostrov Man. Pilates nepřestal cvičit a podněcoval ke cvičení i další spoluvězně. V r. 1918 tábor přečkal bez újmy ničivou chřipkovou epidemii, při níž přišly o život miliony lidí. Přisuzovalo se to skvělému zdravotnímu stavu obyvatel tábora, získanému díky Pilatesovu contrology. Díky domu byl Pilates přemístěn do nemocnice jako lékařský poradce, kde uplatňoval zásady své pohybové metody v praxi a dále je rozvíjel. Pozitivní účinky potvrzovali pacienti i lékaři.

Po válce se Pilates vrátil do Německa, kde chtěl pokračovat ve své práci. Znepokojeně sledoval politický vývoj a v r. 1926 se rozhodl doprovodit Maxe Schmelinga, boxera a pozdějšího mistra světa v těžké váze, do New Yorku. Na lodi do USA potkal zdravotní sestru Claru, která Pilatese nadšeně podporovala a později se stala jeho ženou. Na Broadwayi spolu založili, v domě městského baletu, pohybové studio. Pilatesovy nezvyklé tréninkové metody vzbudily zájem především mezi tanečníky, umělci, herci a sportovci (např. Martha Graham, Michail Baryšnikov, Katharine Hepburn).

J. H. Pilates vyučoval až do konce svého života. Byl pyšný, že díky své cvičební metodě se stal zdravý a nemusel si už nikdy vzít ani aspirin. Vychoval spolu se svou manželkou 7 následovníků, kteří dále Pilates šířili. V 70. letech byl boom aerobicu, což odvedlo pozornost od Pilatesu, ale v 80. letech se Pilates rozšířil do Londýna a dalších měst a v 90. letech začal být Pilates znovu populární. Začaly si pomocí něj formovat postavu hvězdy, jako Madonna nebo např. Sharon Stone, která řekla "Pilates změnil moje tělo".